На нашому сайті, як і на багатьох інших, сорти помідорів поділені на дві великі групи за типом кущів — на детермінантні та індитермінантні. Нумо розберемося, що це означає і чому на цю характеристику варто звернути увагу.
Індетермінантні сорти та гібриди томатів мають необмежений ріст основного стебла. Це практично томат-плющ. В умовах опалюваних теплиць і в теплих краях такі рослини можуть рости рік і більше, даючи до п'ятдесяти пензлів врожаю. Ці сорти необхідно формувати — якщо їх не прищипувати, вони ростимуть постійно, як завдовжки, так і завширшки, утворюючи високі кущі, що потребують опори та підв'язки. Треба видаляти пасинки та залишати один великий виріб. Такий тип томата можна вирощувати як у теплиці, так і на вулиці, підв'язуючи до високих кольїв або на шпалері.
У детермінантних сортів цвітіння в нормальних умовах починається після 9-12 справжнього аркуша, і квіткові пензлі закладаються зазвичай через розкладні 3 аркуші.
Детермінантні томати відрізняються тим, що зупиняють ріст після зав'язування певної кількості пензлів — зазвичай приблизно п'ять. Детермінантні, так само, діляться на супердетермінантні — дуже ранні, зазвичай не потребують пасинкування і звичайні детермінантні, які треба формувати, видаляючи зайві пасинки. Інакше можна отримати перевантажену плодами рослина, плоди на якій пізніше наллється й дозріють і рослина просто впаде, не витримавши навантаження.
У детермінантних сортів перший квітковий пензель формується після 5-7 аркуша, і нові пензлі закладаються через кожні 2 аркуші.
Але є ще й напівдетермінантні сорти. Вони не мають такої тенденції до завершення росту, як детермінантні, але все ж можуть і закінчити рости в найнесподіваніший момент. У середніх широтах такі томати підходять для теплиць, де їх краще вести у 2 стебла.