Осіння побілка стовбурів плодових дерев виконує відразу кілька функцій:
Відбиття сонячних променів. Зимове сонце неправильне. Його промені, особливо в період відтеплення, нерідко слугують причиною появи опіків на корі дерев. Столи, покриті білою вапною, здатні відбивати сонячні промені, виступаючи в такий спосіб профілактикою перегрівання та розтріскування кори. Захист від перепадів температур. Побілка виступає своєрідною термоізоляційною «шубою», завдяки якій дуло дерева не перегрівається зимовим днем і не замерзає в нічну пору. Така «шуба», слугуючи чудовим захистом дерева від морозу, перешкоджає виникненню морозо-бієн на корі, які слугують чудовим середовищем для розвитку хвороботворних спор та інших збудників захворювань. Знищення хвороботворних мікроорганізмів. Входять до складу для побілювання плодових дерев вапно та фунгіциди, глибоко проникаючи під кору рослин, здатні розрушувати нацибельних комах і знищувати мікроорганізми та грибкові спори.
Різноманітність вибору сумішей для білизни
Варіант #1 — побілка домашнього приготування
Найпростіший і найдешевший варіант виготовлення білощевого складу — розчин гашеної в найпростіших білилах. Співвідношення компонентів такого розчину становить: 2 кг свіжогашеної вапна, 300 г мідного або 500 г залізного куполіса на 10 літрів води. Додавши до розчину 1 ст. ложку карболової кислоти можна додатково убезпечити дерева від порушення зайців і мишей. Розчин вапняної побілки розмішують у відрі доти, поки він не матиме консистенцію густої змітані таким розчином користуються багато садівників ще з незапам'ятних часів. Хоч ступінь захисту такої побілки та недостатньо висока, але завдяки доступній ціні та простоті виготовлення вона залишається однією з найпопулярніших серед більшості садівників. За неіментом можливості обробити поверхню дула, що білоче, завжди можна скористатися ще одним дідівським способом — обмазати штамби звичайною сумішшю глини з коров'яком. Для цього в ємності необхідно замішати 2 кг вапна, 1 кг глини, 1 кг коров'ячого гнійу та 250 г мідного куперосу.
Варіант #2 — готові садові суміші
Садові суміші на основі вапна та глини дають змогу дереву «дихати».
Єдиним недоліком такого розчину є те, що впродовж зими він поступово змивається зі стовбура. Тому ранньою весною побілку плодових дерев бажано провести знову.
Варіант #3 — акрилові та водоемульсійні фарби
Акрилова фарба, що має в складі протигрибкові та бактерицидні компоненти ефективно захищають стовбури дерев від будь-яких хвороботворних мікроорганізмів.
Водоемульсійна фарба ефективна в боротьбі з зимовими морозами, але вона не здатна захистити дерево від шкідливих комах. Тому перед її застосуванням до складу фарби добувають компоненти для збирання меду.
Правила проведення побілювальних робіт
До побілки дерев можна братися в другій половині осені, коли сезон дощів уже минув, а температура повітря встоялася в зоні 2-3 °C. Для проведення побілки краще вибрати погодний сухий день. Побілку можна проводити лише на деревах, що увійшли в пору плодоносіння. Куплені в осінній сезон молоді саджанці на зиму не біліють, оскільки захисна фарба тільки закупорює пори дерева та не дає рослині повноцінно розвиватися, призводячи до його загибелі.
Поліетиленова плівка — далеко не найкращий вибір, оскільки, затримуючи вологу, вона провокує розвиток на покритій ділянці дула цвілі та грибків.
Підготовчі роботи
Перед проведенням побілки необхідно ретельно оглянути дерева, щоб усунути розсадники хвороботворних мікроорганізмів. Дуло дерев і нижні основи скелетних гілок потрібно очистити від висохлої та хворобливої кори, старих наростів і моху. Листя хоч і не заподіює шкоди корі дерев, але засмічують їх. Позбутися лишайників дає змогу «омивання» дул розчином, що складається з 1 кг солі, 2,5 кг золи та 2 шматків господарського мила. Усі компоненти необхідно змішати та залити 1 відром гарячої води, довести до кипіння й охолодити. Працювати інструментами потрібно вкрай акуратно, щоб не пошкодити коробу рослини. Після очищення всі рани та пошкодження необхідно обробити садовим варом. Якщо під рукою немає садового вара, можна зробити ранозагоювальну замазку. Для цього потрібно змішати 2 частини глини з 1 частиною гній, додавши до суміші мідний купорос і солом'яну струмінь. Замазка має мати густоту, як-от сметане.